Hliněné omítky Viton

Moderní stavební materiál s dlouhou tradicí - PŘÍRODNÍ, KRÁSNÝ, PRODYŠNÝ

Jak dosáhnout lepšího vnitřního klimatu v místnosti? Který materiál by zajímavě a nevšedně ztvárnil povrchy stěn a spojoval v sobě přírodní vkus i moderní architekturu? Navíc by byl zdravotně nezávadný  a neobsahoval chemické přísady a rozpouštědla?

Odpovědí jsou Hliněné omítky VITON ! Spolehlivý materiál, vytvářející klidné formy a teplé plochy, ve kterých se potkávají tradice a moderní svět.

TRADICE - Stavební materiál v průběhu času

  • Hlína je stavební materiál osvědčený po tisíceletí
  • Hlínu používali nejstarší kultury v Mezopotámii a Egyptě nebo severoameričtí indiáni na svá Puebla. V Evropě byla odjakživa používána ke stavbám hrázděných a roubených domů.

ZDRAVÍ - Bydlení v přírodě

  • Hliněné omítky Viton jsou to pravé pro estetické ztvárnění povrchu vnitřních stěn i pro Vaše zdraví. Díky svým vlastnostem jsou hliněné omítky o krok napřed oproti ostatním povrchovým úpravám.
  • Neobsahují žádné škodliviny, rozpouštědla, konzervační ani jiné chemické přísady. Jsou zdraví a pokožce nezávadné.
  • Jsou prodyšné a regulují vnitřní vlhkost vzduchu v místnosti.
  • Dokáží odfiltrovat škodliviny z vnitřního vzduchu.
  • Hliněné omítky mají neporovnatelně vyšší povrchovou teplotu oproti běžným omítkovinám. Vytváří tak prostory, které vyzařují harmonii a teplo.
  • Díky těmto vlastnostem, které jsou mezi lidmi ve stavebnictví známy už od nepaměti, jsou velmi vhodné nejen pro alegiky a osoby citlivé na kvalitu vnitřního prostředí v objektu.


Hliněné omítky Viton mají schopnost přebytečnou vlhkost z vnitřního prostředí pohlcovat, ukládat a při potřebě zase vydávat. Tato vlastnost reguluje klima a zaručuje vždy ideální hodnoty vlhkosti v místnosti. Navíc hliněné omítky filtrují škodlivé látky ze vzduchu  a mají schopnost je vázat.


POUŽITÍ A ZPRACOVÁNÍ omítek Viton

  • Hliněné omítky Viton jsou hotové suché směsi zpracovatelné ručně i strojně.
  • Díky intenzivnímu vývoji je dosahováno dlouhodobé špičkové kvality výrobků.
  • Vhodné na všechny podklady po odpovídajícím ošetření (kromě tapet) jako jedno nebo vícevrstvý omítkový systém. Podklad musí být savý, zdrsněný, rovinný, zbavený prachu, nátěrů, zbytků odformovacích prostředků, solných výkvětů apod.
  • Nachází uplatnění jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích a renovacích starších i historicky cenných objektů.

Zpracování omítek a popis výrobků systému Viton
- rychlé a nenáročné - ve třech krocích:

1) Příprava podkladu: Viton hliněný postřik VL 14 H s vysokým obsahem jílu (zrnitost max. 1,2mm). Používán jako základní nátěr pro úpravu nasákavého zdiva všeho druhu, hrubě šalovaného betonu a minerálních omítek, dále jako kontaktní můstek mezi jednotlivými vrstvami hliněných omítek. Nanese se vydatně hrubou štětkou nebo strojním stříkáním celoplošně v tl. 1-2mm.

2) Podkladní případně vyrovnávací omítka: Viton hliněná omítka hrubá VL 14 G (zrnitost max. 3mm). Nanáší se ručně lžící nebo strojně omítacím strojem na řádně navlhčený podklad. Při tl. vyšší než 20mm nanášet ve více vrstvách, přičemž povrch mezilehlé vrstvy je třeba zdrsnit a před další vrstvou (technologická přestávka 1den/1mm tloušťky) opatřit přilnavostním nátěrem VL 14 H. Omítku lze použít i jako vrchní s hrubou strukturou.

3) Vrchní omítka: Viton hliněná omítka jemná VL 14 F (zrnitost max. 1,2mm). Nanáší se ručně lžící nebo strojně omítacím strojem v tl. min.5mm. Povrch se upraví filcováním.

V případě, že je povrch omítky více mechanicky namáhán, je možné ho dále opatřit Viton zpevňovačem omítky. Jedná se o čisté vodní sklo, které zvýší pevnost omítky a zabrání pískování a zprašování omítky.

Chceme-li finální povrch opatřit nátěrem (u přírodních odstínů) je možné použít pouze vysoce prodyšné nátěrové systémy (silikátové, příp. vápenné). Doporučujeme vnitřní silikátovou nealergizující barvu KEIM Biosil.

CENÍK a další technické informace jednotlivých výrobků systému Viton naleznete ZDE.

 


Nejčastější otázky a odpovědi:

Na které podklady nelze nanášet hliněné omítky? Hliněné omítky nesmějí být nanášeny na tapety. Jinak jsou vhodné po odpovídající přípravě téměř na všechny podklady. V konkrétním případě Vám daný postup rádi poradíme.

Hliněné omítky filtrují a vážou škodliviny z vnitřního vzduchu - zůstává tato schopnost v průběhu životnosti omítky zachována nebo se časem ztratí? Pokud není vrchní plocha omítky silně znečištěna, zůstává tato vlastnost dlouhodobě zachována. Záleží rovněž na tloušťce omítkové vrstvy - čím je větší, tím lépe.

Jak funguje pohlcování a výdej vzdušné vlhkosti hliněnou omítkou? Na základě dvou mechanismů. Vlhkost je ukládána v pórech omítky a dodatečně i v mezivrstvách tvořených jílovitými částicemi, což je možné jen u hliněných omítek. Proto hliněné omítky převezmou vlhkosti mnohem víc a mnohem rychleji než ostatní omítky. Také výdej vlhkosti probíhá plynuleji a dlouhodoběji. To je důvod, proč mají hliněné omítky, oproti jiným omítkám, takový vyrovnávací vliv na vnitřní klima v místnosti.

Působí hliněné omítky jako tepelně izolační? Hliněné omítky neslouží jako tepelný izolant, ale dokáží teplo výborně akumulovat.

Mohu hliněné omítky dodatečně opravit, např. uražený roh? Hliněné omíky získávají svojí pevnost vysycháním. V případě, že již aplikovanou a vyschlou omítku znovu smísíme s vodou, můžeme ji znovu použít. Je 100% recyklovatelná. Drobné opravy tak můžeme lehce provést jak původní hmotou tak samozřejmě materiálem novým.

Je možné použít hliněné omítky také do místností s mokrým provozem? Ano, ale oblasti, na které odstřikuje voda musí být ochráněny. Např. vrstvou vápenocementové omítky a keramickým obkladem.

Mohu různé hliněné omítky navzájem míchat? Ano, hliněné omítky se mohou libovolně míchat. Mícháním barevných omítek lze dosáhnout různých barevných odstínů. Zesvětlení jednotlivých odstínů dosáhneme nejlépe mícháním s bílým odstínem.

Může u povrchu hliněných omítek docházet ke sprašování či pískování? Pokud ano, jak tomu lze zamezit? Pokud je provedena jednoduchá filcovaná omítka, mohou se filcovaná zrna, která ulpí volně na povrchu, při dotyku sypat dolů. Tomu zabráníme tím, že povrch hliněné omítky znovu zfilcujeme, když je povrch matně vlhký, ale již ne mazlavý, suchým bílým molitanovým hladítkem.

Vyžaduje hotová plocha hliněné omítky ještě nějakou konečnou úpravu, např. nátěr? Hliněné omítky hrubá VL 14 G nebo jemná VL 14 F je možné natřít difůzně otevřeným vnitřním nátěrovým systémem (vápenné nebo silikátové barvy), např. vnitřní silikátovou nealergizující barvou Keim Biosil.

Mohou se hliněné omítky zpracovávat a nanášet běžným zednickým nářadím? Ano, můžete bez dalších změn používat dobře známé náčiní. Hliněné omítky ke zpracování nevyžadují nic speciálního.

Jak dlouho můžu skladovat nenačatý pytel s hliněnou omítkou Viton? Hliněné omítky Viton jsou použitelné po neomezeně dlouhé době skladování v suchu.

Je možné použít hliněné omítky také ve venkovním prostředí? Ne, hliněné omítky jsou produktem určeným pouze do interieru.

Jaké je složení hliněných omítek Viton? Hliněné omítky Viton obsahují jen písek a jíl, které jsou akorát rozemlety a vysušeny. Neobsahují žádné chemické přísady. Barevné omítky Viton obsahují fyziologicky nezávadné minerální pigmenty, které zabarvují jílovité zeminy i běžně v přírodě.

Lze hliněné omítky na silně namáhaných plochách zpevnit proti mechanickému oděru? Ano, použije se Viton zpevňovač hliněných omítek, zředěný vodou 1:2, kterým se povrch lehce napustí. Nesmí se napustit dosyta. S čistě minerálním Viton zpevňovačem omítek (čisté vodní sklo)  zůstanou všechny vlastnosti hliněných omítek zachovány.

 




Mapa webu  |  Administrováno CMS systémem společnosti NETservis s.r.o.